W czym pomaga psychoterapia?

Kłopoty, w których psychoterapia może być pomocna

 • Problemy w relacjach z ludźmi
  Z trudnością budujesz trwałe relacje przyjaźni, ciężko przychodzi Ci zakolegowanie się z osobami w pracy, szkole, na studiach. Często masz żal do innych, bliskie osoby zawodzą, nie spełniają twoich oczekiwań, wydają Ci się wrogie. Masz poczucie niezrozumienia przez innych, a wiele rozmów kończy się kłótnią.
 • Nadmierne lęki, niepokój, bezsenność
  Wiele sytuacji kojarzy Ci się z niebezpieczeństwem. Rezygnujesz ze spotkań ze znajomymi, zakupów, uprawiania sportu. Boisz się zatłoczonych miejsc, podróży autobusem, pociągiem, samolotem z powodu poczucia zagrożenia zdrowia lub życia. Często czujesz przyspieszone bicie serca, pocą ci się dłonie, niepokojące myśli nie dają Ci spokoju. Budzisz się w nocy. Czasem długo nie możesz usnąć lub nie śpisz wcale. Dręczą Cię koszmary senne.
 • Depresyjny nastrój, przygnębienie, rozdrażnienie, gniew
  Czujesz się smutny. Często płaczesz. Nie wierzysz we własne siły. Nic nie sprawia Ci przyjemności. Wszystkie proste czynności wykonujesz z dużym trudem lub zupełnie z nich rezygnujesz. Straciłeś chęć do życia. Wydaje Ci się, że lepiej byłoby nie żyć, albo zastanawiasz się jak odebrać sobie życie. Dręczy Cię poczucie winy. Śpisz znacznie dłużej niż znani inni ludzie, lub masz poczucie, że nie śpisz wcale. Jedzenie smakuje jak papier. Przyszłość jawi się w ciemnych barwach. Łatwo wpadasz w rozdrażnienie z błahych powodów. Czujesz narastający gniew. Złość na wszystko i wszystkich wokół.
 • Trudności w zaakceptowaniu samego siebie
  Z jakiegoś powodu nie potrafisz spojrzeć na siebie życzliwie. Nie możesz pogodzić się ze swoim wyglądem, własnymi ułomnościami i niedoskonałością, statusem życiowym. Nie dostrzegasz własnych osiągnięć. Nie czujesz się szczęśliwy będąc sobą. Zawsze porównujesz się do innych. Wydaje Ci się, że gdybyś coś w sobie zmienił wszystko wyglądałoby inaczej.
 • Zaburzenia jedzenia, napady obżarstwa
  W niedługim odstępie czasu znacząco przybrałeś lub straciłeś na wadze. Myślenie o jedzeniu jest twoim głównym zajęciem. Wszystko organizujesz wokół planowania posiłków. Jedzenie jest twoją obsesją. Wolisz jeść w samotności, tak, żeby nikt nie widział ile i kiedy jesz.
 • Uzależnienia
  Z powodu picia alkoholu, zażywania narkotyków, gry na komputerze, zakupów, hazardu cierpią twoi bliscy. Twoje nawyki mają negatywny wpływ na twoje zdrowie, wpadłeś z ich powodu w problemy w pracy, masz kłopoty finansowe i pomimo tego odczuwasz przymus ich wykonywania.
 • Czynności przymusowe, obsesyjne, natrętne myślenie
  Często powtarzasz pewne czynności, gdybyś tego nie robił odczuwałbyś bardzo duży dyskomfort i obawę, że coś złego się stanie. W głowie pojawiają się myśli, od których bardzo trudno jest się uwolnić. Często towarzyszy Ci strach przed zarazkami, brudem. Lubisz kiedy wszystko wokół jest poukładane, a czynności wykonywane są w określony sposób. Twoje zachowania mają wpływ na twoje normalne funkcjonowanie.
 • Problemy egzystencjalne, szukanie sensu w życiu
 • Kryzysy w związku, brak porozumienia
 • Problemy w rodzinie, trudności wychowawcze
 • Dolegliwości somatyczne, które nie mają podstaw medycznych
 • Nadmierny stres, żałoba, udział w wypadku, wykryta nieuleczalna choroba
 • I wiele innych